Quantcast
Channel: Címadatbázis – GeoX
Viewing all articles
Browse latest Browse all 23

Magyar címek hatékony geokódolása

$
0
0

A hatékony geokódolás alapfeltétele a jó térkép, vagy legalább a térképből származtatott koordináta adatokkal ellátott címadatbázis. A DSM-10 házszám mélységű digitális vektoros Magyarország térkép egy ilyen, egységes szerkezetű és folyamatosan karban tartott térkép, mely számos térinformatikai szolgáltatásunk, így a geokódolás alapját is adja.

Hatékonyság a nagyvárosokban

Lakott címek esetében a geokódolás hatékonysága Budapest esetében eléri a 99.5 %-ot. Ez elsősorban az interpolált házszámadatoknál pontosabb cím beszúrási pont adatbázisnak köszönhető. Magyarország megyéi esetében a pontosság meghaladja a 95%-ot, így a geokódolás hatékonysága is igen magas.  A fennmaradó maximum 5-%-nyi címnek is csak töredék része az amit egyáltalán nincs meg a térképen, a legtöbb esetben a szomszédos házszámot, vagy az utcatengelyt tartalmazza a térkép csak az adott egy-egy házszám hiányzik. A megyei szinten le nem fedett népesség így is alig haladja meg a 300 főt (Jász-Nagykun-Szolnok megye), de van ahol csupán egyetlen főt jelent (Komárom-Esztergom megye).

Geokódolás a lefedett címek szerint

Geokódolás a lefedett címek szerint

A geokódoláshoz is használt alaptérkép különböző formákban elérhető

  • megvásárolható vektoros térképi adatállományként – DSM-10 térképsorozat, bővebben »
  • használható referencia címadatbázisként – Országos utcatörzs adatbázis, bővebben »
  • elérhető geokódolás szolgáltatás keretében, bővebben »

Ha a lefedett címek darabszámát nézzük, akkor a geokódolás hatékonysága Budapest esetében eléri a 99 %-ot, míg a “legrosszabb” megyében is (Bács-Kiskun megye) több, mint 92 % a geokódolás hatékonysága. A térképekről jól látszik, hogy az aldöldi – jellemzően tanyás – térségben alacsonyabb kicsit a cím szerinti geokódolás hatékonysága. Itt viszont a hatékonyságot növeli az úgynevezett “Lakott hely rétegre” geokódolt címek magas száma. A lakott hely rétegben tároltak az utcatengelyhez nem köthető, jellemzően egyedi külterületi lakott helyek, (mint tanyák, majorságok, stb.).

Geokódolás a lakónépesség szerint

Geokódolás a lakónépesség szerint

Ha többet szeretne megtudni az adatbázisokról, vagy térinformatikai szolgáltatásainkat venné igénybe:
Lépjen kapcsolatba velünk »

A Magyar címek hatékony geokódolása bejegyzés először a GeoX jelent meg.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 23